Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Veliké poděkování

Vážení spoluobčané, milí čtenáři,

považuji ze své pozice za správné informovat Vás o velmi nemilé události, ale zároveň ocenit a velice poděkovat za následnou mimořádnou a nevšední pomoc leznických hasičů.

Ve čtvrtek 9. ledna v pozdních večerních hodinách došlo k rozsáhlému požáru rodinného domku včetně hospodářské přístavby v Lezníku. Po velice rychlém a obětavém zásahu mnoha požárních sborů se podařilo převážnou část obytné části celého objektu uchránit před devastujícím zničením.

Je přirozené, že jsem se na místo dostavil, a především zajímal o možnosti náhradního ubytování pro paní, která v domku bydlela sama. Byl jsem velmi potěšen, když paní nabídli ubytováni sousedi.  Nicméně bylo jisté, že situace bude vyžadovat okamžité řešení a zmírnění následků požáru. Poškozená paní na moji otázku, jak jí můžeme pomoci, mě požádala o lidskou pomoc v podobě fyzické práce.

Téměř o půlnoci jsem oslovil pana Ladislava Kučeru ze sboru dobrovolných hasičů z Lezníka s naléhavou prosbou, zda by požádal o pomoc při odstraňování škod členy místního sboru. Dostalo se mi velmi milé a příjemné kladné odpovědi.

V pátek dopoledne došlo k dalšímu významnému počinu, kterým bylo ujištění, že i příslušníci širší rodiny poškozené paní, kteří bydlí ve vzdálenějších městech, pomohou. Rada města Poličky v pátek ráno rozhodla o finanční pomoci ve výši 100 tis. Kč na urychlené odstraňování následků požáru a peníze ještě toho dne poškozená paní obdržela na účet.

Vážení a milí občané, při své nedělní podvečerní návštěvě poničeného domku jsem nemohl uvěřit svým očím. Téměř potmě zde stále ještě pilně pracovalo 22 lidí, 11 místních hasičů a stejný počet příslušníků širší rodiny, kteří se na místo sjeli pomoci ze vzdálených bydlišť. Rozsah odvedené práce za víkend se mi zdál téměř neuvěřitelný. Zbytky spáleniště celého hospodářského objektu, tj. ohořelé krovy, zbytky zdiva, střešní krytina, velké množství mokré slámy a mnoho dalšího bylo zcela odstraněno. Vlastní rodinný dům, především silně poničená střecha, byla zabezpečena nouzově plachtou. V domku byl proveden základní úklid, zprovozněna kamna, která jsou nezbytným předpokladem pro rychlé vysušení a s tím i spojený návrat majitelky do domku. Několik žen, mimo úklid, též po celé dva dny připravovalo občerstvení pro již zmíněný počet dobrovolníků.
Za víkend se povedla úžasná, lidsky krásná věc a je mi obrovskou ctí zde za celé město poděkovat našim spoluobčanům, a především hasičům z Lezníka za tuto pomoc a skvělý přístup.

Musím též napsat, že vedle finanční pomoci našeho města a velmi obětavé práce místních hasičů, byly i další krásné projevy lidské solidarity. Například na plese v Sebranicích se vybralo na pomoc 6. 500 Kč. Podobné projevy sounáležitosti přicházely i od místních leznických sousedů, jak v podobě jídla, tak i finančního přispění.

Ještě jednou Vám všem velmi děkuji a bylo mi ctí se účastnit celé akce s cílem pomoci při odstraňování následků velkého požáru.

 

Jaroslav Martinů, starosta města

Vložil Šauerová Naděžda (1/13/2020), přečteno 202x

Právě procházíte:

Úvod | Městský úřad | Tiskové zprávy | Veliké poděkování